IMG_4266

Çekiçle hunharca dövülen bale ayakkabıları 🙂 Bale yapmış kadınlardan sakınmak için yeterli neden: Öz ayakkabısına bunları yapan bir kadın kimbilir size neler yapar?

  1. yüzyılda bale camiası kadın dansçıların ruhani bir hava perisi gibi, uçuş uçuş bir görüntü çizmelerinin sahnede çok estetik görüneceği konusunda hemfikir oldu. Hatta bazı mucitler (C. Didelot gibi) balerinleri sahnede ayakları tamamen yerden kesilmeden uçuracak makara sistemleri bile tasarladı. Böylece sahnede bir hayalet veya peri gibi süzülebileceklerdi. Seyirci buna bayıldı. Ancak bu makara sistemleri elbette çok kullanışlı değildi: bozulma ihtimali bir yana, birden fazla dansçının aynı anda üç boyutlu bir sahnede dans etmeleri durumunda engel teşkil ediyor ve birbirlerine dolanıyorlardı.
IMG_4354

İlk kez pointe kalkan yetişkin bale öğrencileri.

1831 yılında prima dansçı Marie Taglioni başrolünü oynadığı La Sylphide adlı bale eserinde ilk kez kullanılmak üzere balerinlerin makaraya bağlanmadan da sahnede uçarcasına hareket edebilecekleri bir çift dans ayakkabısı geliştirdi…Balerinler bu ayakkabılarla sadece bazı sahnelerde ve açılarda değil, tüm eser boyunca parmak uçlarında periler gibi süzülebileceklerdi.

Elbette bunu mümkün kılacak ayakkabılar da özel olmalıydı. Bu yüzden Marie Taglioni yumuşak saten patiklerini daha dayanıklı, ayak parmaklarını her açıdan daha iyi koruyabilecek, tabanları daha güçlü destek sunan patiklere çevirmek zorunda kaldı. Ve bu gün Pointe Shoes adıyla bildiğimiz özel bale ayakkabılarının mucidi oldu. (Biz balerinler her gün seni sevgiyle anıyoruz, sevgili Marie Taglioni)

Bu özel ayakkabıların (pointe shoes) en büyük özelliği (eğer çok şanslı ayak yapılarına sahip az kişiden birisi değilseniz tabi) epeyi can acıtıcı olmalarıdır.

İlginç bilgi: Ümitköy bale okulu Kent Dans’ta öğrencimiz olan zarif genç hanımlar pointe dersleri sırasında acıyıp kanayan ayaklarıyla pek gururlanırlar. Hiçbirisi ders sırasınca durumdan şikayet etmez, ders sonunda soyunma odasında birbirlerine ve bana acıyıp kanayan parmaklarını büyük bir gururla gösterirler. Balerinler yenilmezdir!!!

IMG_6608

Parmak uçları acı içindeyken bir peri misali süzülen Kent Dans öğrencileri. Dışı sizi, içi onları yakıyor, tabi 🙂

Bu kadar tarihçe yeter bence!

Buyrun size…

Pointe shoes hakkında çarpıcı gerçekler:

Can acıtırlar!

Google görsellerinde aramayın, soğursunuz baleden… Temsillerde şahane bir tebessümle parmaklarının ucunda dans eden balerinlere bakarak canlarını acıtmadığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz! Son derece rahatsız ayakkabılardır. Biraz daha az acıtmaları için ciddi vurma, doğrama, kesme, esnetme gibi işlemlere tabi tutulurlar..

Elle yapılırlar.

Belgesel kanalları veya YouTube dan izleyin, çok keyiflidir. Çuval bezi gibi bir malzemeyle başlanır, Tutkal, deri, saten, bolca el emeği göz nuru ve mengenede bekletilme sonucu ortaya çıkarlar.

Dünyanın en estetik görüntülü cisimleridir.

Peri pembesi (artık nasıl bir renkse, o?) saten, işlenmiş deri ve tutkalın şahane koku kombinasyonuna sahip ulvi şeylerdir.

Pahalıdırlar!

Bazı dansçıların iki yılda bir, bazılarınınsa gecede 2 tane yeni pointe shoes a ihtiyaç duydukları düşünülürse ciddi bir maddi külfet olabilirler…

Çok gürültülüdürler!

Sahnede bu kadar uçucu görünüp de stüdyoda bu kadar ses çıkarmaları… Elbette tesadüf değil! Sınıfca ders yaparken aşagı kattaki market çalışanları yukarıda manda sürüsü koşuyor sanabilirler. Malesef, manda sürüsü sesi çıkartmadan sahnede pointe ayakkabılarıyla koşabilmek için çok çalışmamız gerekiyor. Her dansçımıza bu gürültülü ayakkabıları nasıl sessiz hale getirecekleri tek tek gösteriliyor: havaya zıpladıktan sonra İlk önce parmak uçlarına, sonra da usulca ayak tabanlarına nasıl ineceklerini öğretmek ciddi bir çaba gerektiriyor. Hala çok gürültülüler ama!

Balerinlerin Pointe shoe larını giyilebilir hale getirmeleri ne yazık ki çok vahşi bir süreç!

Çekiçle burunlarını ezmekten, duvarlara vahşice vurmaya, üzerinde zıplamaktan kapı aralığına sıkıştırmaya, tabanlarını maket bıçağıyla doğramaktan uç kısmındaki sateni kesip kaymaması için yeniden örmeye kadar normal insanların yapmayacağı her türlü vahşetin sergilendiği tuhaf bir süreç… Bale yapmış kadınlardan sakınmak için yeterli neden: Öz ayakkabısına bunları yapan bir kadın kimbilir size neler yapar?

Pointe shoe ların hayatı pek kısadır

Bazı profesyonel balerinler tek bir temsil gecesinde birden fazla pointe shoes eskitebilirler. Hele uzun boylu (dolayısıyla kütlece daha ağır) bir balerinseniz santimetrekareye uyguladığınız basınç daha küçük ve minyon bir balerine gore çok daha fazla olacaktır (temel fizikJ). Bu da zavallı pointe’lerinizin çok daha hızlı mahvolacağı anlamına gelir…

Pointe ayakkabılarının sağı solu belli olmaz!

Yani sağ teki, sol teki diye bir kavram fabrikadan çıktıklarında yoktur. İlk giydiğinizde paşa gönlünüz hangisini çekerse sağa o gelir… ancak ilk giyişten sonra içine “sağ”, “sol” yazmanızda fayda vardır, çünkü artık ayağınızın şeklini almaya başlamışlardır.

Elinizin iğne iplik tutuğundan eminlerdir!

Asla bağlama kurdeleleri dikilmiş olarak gelmezler. Her dansçının ve her ayakkabının kurdelelerinin dikileceği yer illa ki farklıdır. Ayağınızın şekline gore 4 adet (2 sağ, 2 sol) kurdelenin yerini sizin bulup dikmeniz beklenir. Her temsil gecesinde en az iki pointe kullanması gereken şanssız balerinlerdenseniz dikiş becerilerinizi geliştirmekte sonsuz fayda vardır…

Dünyada pointe shoes üreten 21 farklı firma vardır.

Her firmanın farklı ölçüleri, farklı malzemeleri vardır. Hepsinin arasından sizin ayağınıza en iyi uyanını bulmak için uzunca bir zaman ve ciddi bir bütçe harcamanız gerekebilir. Eh, bu da bu işin fıtratında vardır J

 

Son olarak:

İlk dersine girmiş 3 yaşındaki dansçıdan 40 yaşında baleye başlamış yetişkin bale öğrencisine kadar bütün kadınların ilgisini çeken, karşı konulamaz bir cazibeye sahip büyülü cisimlerdir pointe shoes.

Sevgili Marie Taglioni, bize bu anlaşılamaz cazibeye sahip, işkence aracı gibi olsa da hepimiz tarafından sevgiyle kucaklanan bir çift efsunlu ayakkabıyı sağladığın için ışıklar içinde uyu…

Pointe shoes giymek isteyen tüm hanımları Ümitköy bale okulu Kent Dans’ta görmek isteriz…

 

Pointe Shoes http://www.theclassicalgirl.com/10-odd-facts-pointe-shoes/


2 yorum

Sibel Leyla ÜNAL · Ağustos 19, 2016 3:16 pm tarihinde

Harika bir yazı..elinize sağlık..hem bilgilendirici hem de esprili..”öz ayakkabısına bunu yapan kadın size neler yapmaz!” 🙂 bayıldım!!!!!!!!!!

    Tuba Zehir · Ağustos 25, 2016 12:11 pm tarihinde

    Zarif görüş ve yorumlarınız için çok teşekkürler Sibel hanım. Balerinlerin naif ve kırılgan canlılar gibi görünmelerine rağmen ne kadar korkulası olabileceklerini belirtmek istedim 😀

Bir cevap yazın