Yetişkin bale sınıfımıza her yaştan ve seviyeden öğrenci kayıt yaptırabilir

Yetişkin bale dersine ne giymeliyiz?

Çocuklar için konan katı kıyafet yönetmeliği yetişkin bale dersi için pek geçerli değildir. Yetişkin bale derslerinde hemen her şeyi giyebilirsiniz aslında. Ancak eğitmeniniz sakatlanmanızın önüne geçmek için bu rafine sanatın gereklerini yerine layıkıyla getirip getiremediğinizi görmek isteyecektir. O nedenle ayak bileği, diz, bel ve sırt bölgenizi saklayacak giysilerden kaçınmanız doğru olur.

Normalde bale derslerinde açık pembe çok kalın (özel) bale çorabı, siyah renkli bale mayosu (leotard) ve çorapla uyumlu renkte (açık pembe) bale patiği giyilir. Bu kombinasyon hem eğitmenin sizin duruşunuzu denetlemesini ve düzeltmesini, hem de sizin kendinizi daha iyi (balerinvari) hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak, kendinizi daha güvende hissetmeniz için sevimli bir balerin eteği giymeniz de mümkündür. Yalnız unutmayalım ki bu etek göbeğinizi saldığınız takdirde onu kapayacak ve eğitmeninizin yanlış durduğunuzu farkedip size uyarmasını engelleyecektir.

Yetişkin bale dersinin en başında, soğuk bir stüdyoda kaslarınızı sıcak tutması ve daha hızlı ısınmanız açısından bacak, kol ve omuz bölgenizi koruyacak yünlü giysiler giymeniz mümkündür ancak ısınma sonrasında bunlardan kurtulmanız ve eğitmeninize vücudunuzu görünür kılmanız beklenir. Aksi takdirde yanlış yaptığınız hareketleri düzeltmesini ve sakatlanma riskinizi minimuma indirgemesini engellersiniz.

 

Bir yetişkin bale öğrencisinin çantasında olması gerekenler:

  1. Yedek bale çorabı. Çünkü işten çıkıp koşturarak yetişkin bale dersinize vardığınızda önceki derste giydiğiniz çorabın çantanızda değil de evdeki kirli sepetinde yıkanmayı beklemekte olduğunu dehşetle farketmek sinir bozucudur. Yedeğiniz hayat kurtarır.
  2. Yedek bale mayosu, (bakınız yukarıdaki aynı neden)
  3. Bale patiği (tercihan çorabınızla aynı renk)
  4. Saç malzemesi (tel toka, firkete, at kuyruğu yapmak için lastik toka)
  5. Ufak bir atıştırmalık veya çerez (kan şekerinizi dengede tutmak gerekirse diye)
  6. Su şişesi (bale dersi sırasında sürekli su içmenize izin verilmez. Ancak eğitmeniniz 5 dakikalık bir su molası verdiğinde koridordaki sebilin boşaldığını veya plastik bardakların tükenmiş olduğunu farketmeniz dersin devamında ağzınız pazenle kaplanmışcasına güçlü bir susuzluk hissine neden olabilir. Kendi suyunuzu bulundurmanız sizi bu rahatsızlıktan korur)
  7. Küçük bir havlu (Evet, çok zarif ve kolay gibi görünen bu sanat aksine sizi bir hamamdaymışcasına terletecek ağır hareketlerden oluşur. Bakmayın siz o sahnedeki balerinlerin her şey çok kolaymışcasına dans ettiklerine. Numara yapıyorlarJ)
  8. Minik bir onarım çantası (Yara bandı ve tırnak makası mutlaka olmalı. Hiç bir şey bir ayak tırnağınız yanındaki parmağın derisini kesmeye başladığında hissedeceğiniz mutsuzluk kadar yetişkin bale dersinin tadını kaçıramaz, inanın. Pointelerinizin kurdelelerinden birisi sökülürse derse devam edemezsiniz, hemen dikmek için yanınızda pembe iplik ve bir iğne bulundurmanız önerilir)
  9. Pofuduk çoraplar (bale dersinin başında bale patiğinizin üzerine geçiriverdiğiniz bu çoraplar ısınma egzersizlerinin bitiminde bara geçtiğinizde ayaklarınıza kramp girmesini engeller. Bar hareketleri sırasında ise çorapları mutlaka çıkartmalısınız çünkü altları kayacağı için özellikle birinci pozisyonda durmanızı engelleyecek, veya kayıp düşmenize neden olacaklardır)  Yetişkin bale sınıfı hakkında daha fazla bilgi için http://ankarakentdans.com/yetiskin-bale/