ANKARA’DA YETİŞKİN BALE

Ankara Çayyolun’da yetişkin bale yapmak isteyen herkesin bu yazıyı okuması gerek:

Bale genellikle kız çocuklarıyla özdeşleştirilmesine rağmen aslında her yaştan kişinin hobi amaçlı yapabileceği bir egzersiz türüdür. Yetişkin bale dersi almanız prima balerin olup siyah kuğu yu oynayabileceğiniz anlamına elbette gelmez. Ama 40 yaşında yogaya başlayanlar da bunu yogi olmak için, veya kayak dersine devam edenler de olimpiyat kayakçısı olmak için yapmazlar. Amaç vücudun sağlıklı olgunlaşmasını sağlarken keyifli bir aktivite yapmaktır. Yetişkin bale de bunun en mükemmel yoludur!

 

Yetişkin bale bir çok açıdan diğer egzersiz türlerinden üstündür.

Pilates, fitness gibi egzersizlerde hareketler bilinçli bir şekilde belli bir kas grubunun çalışmasına odaklanır: Yani, fitness hocanız bacağınızı 20 kere kaldırıp indirmeden sizi rahat bırakmaz! Çünkü bu harekette amaç o kası çalıştırmaktır. Sonra da öbür bacak 20 kere! Tabi siz de bir süre sonra sıkılıp, “yarın mercimek yemeği mi yapsam, fasulye mi? Eltim neden bana öyle dedi acaba?” gibi dünyevi düşüncelere kapılmaya başlayabilirsiniz 🙂

 

Yetişkin bale de ise sadece tek bir kasın çalıştırılması gibi bir egzersiz yoktur. Hedef belli bir dans adımını gerçekleştirebilmektir. Ve bu dans adımını gerçekleştirmek için de öncelikle poponuzu sıkıp, göbeğinizi içinize çekmeniz, bacak ve kol kaslarınızı kullanmanız, dik durmanız ve bu pozisyonunuzu tüm hareket boyunca korumanız gerekecektir. İnanın kendi bedeninize bu kadar odaklandığınızda artık mercimek yemeği veya eltinizi düşünebilmeniz söz konusu olmayacaktır. Yetişkin bale dersinden bir bebek kadar gamsız ve enerji dolu ayrılacağınız kesindir:)

 

Ayrıca bale bir spor değil bir sanat türüdür

Yetişkin bale dersleri çoğumuz için son derece dinlendirici ve motive edici olan klasik müzik eşliğinde yapılır. Bale izleyiciler için yapılan bir sanat olduğundan hem hareketlerinde hem de giyilen giysilerin tasarım ve renklerinde zerafet ve güzellik hakimdir. Başka hiç bir bedensel egzersizde şık giysiler, hafif bir makyaj ve hatta minik küpeler hoş karşılanmaz.

 

Kısacası bale, hangi yaşta başlanırsa başlansın genel fiziksel durumunuzu, duruşunuzu ve hepsinden önemlisi kendinize olan güveninizi geliştirecek, keyiften ayaklarınızı yerden kesecek bir sanat ve egzersiz türüdür.

 

Ankara Kent Dans Ümitköy bale okulunda konusunda uzman ve bu işi yapmaktan çok keyif alan hocalar eşliğinde bu egzersiz ve sanat türünü yapan gruba katılabilirsiniz.

 

Taytınızı kapın, gelin. Başlangıç yetişkin bale sınıfımıza katılın.