Erkek bale dansçıları hakkındaki önyargılar

Tayt giyen erkek bale dansçısı Gray Davis toplumumuzdaki önyargıları umarız yıkabilir

Kahraman bale dansçısı Gray Davis

Erkek bale dansçıları (ülkemizde bilinen adıyla baletler) maalesef toplumun önyargılarından en çok nasibini alan meslek grubundadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri bale sanatının zarif, estetik ve kadınsı çağrışımlar yapmasıdır. Oysa ki bale dansçılarının yaptığı fiziksel egzersizler genellikle profesyonel Amerikan futbolcularının çalışmalarıyla boy ölçüşecek kadar ağırdır. Özellikle de ortalama 55 kilo gelen balerinleri tek elleriyle havada tutabilmek, yerden 1 metre kadar havaya sıçrayıp dönüşler yapabilmek için son derece güçlü ve atletik olmaları gerekir. Ayrıca balede yalnızca erkeklerin yaptığı bir çok hareket vardır. Bunun sebebi erkeklerin bazı yönlerden (özellikle üst gövde ve bacaklar) fiziksel olarak kadın dansçılardan daha güçlü olmalarıdır.

Erkek bale dansçılarının lanetli giysisi tayt

Elbette, toplumda en çok sözü edilen konulardan biri de erkek dansçıların giydiği tayttır. Vücuda sıkıca oturan bir pantolon türü olan taytın erkek bale dansçıları tarafından giyilmesi anlamsızca tepki çeker. İşin ilginç yanı ise bu tepkiyi gösterenlerin birçoğunun erkeklerin tayt giymesini gerektiren diğer spor dallarıyla ilgili hiç bir olumsuz düşüncesinin olmamasıdır. Bisikletçilerin giydiği tayt göze batmaz; haltercilerin giydikleri taytlar hiç tepki toplamazken erkek bale sanatçılarının bu giysileri yüzünden alaya alınması en basit tabirle anlamsızdır.

2017 erkek modası: önüm, arkam, sağım solum tayt

Baletlere tayt yüzünden laf etmeden önce kendi İnstagram fotoğraflarınızı gözden geçirin

İş yerinde taytla dolaşan işadamları (temsili)

Hatta biraz daha ileri gidip 2016-17 yılı erkek modasından da bahsetmek istiyorum. Tüm vücut hatlarını ortaya koyan, sımsıkı pantolonlu takımlar erkek giysisi dükkanlarının vitrinlerini süslüyor. Bale dansçılarının yalnızca sahneye çıkarken veya derslerde giydikleri, ve amacı sadece dansçının rahat hareket etmesini sağlamak olan bu daracık kesimli pantolonları banka müdürlerinin, CEOların, satış elemanlarının üzerinde görmek mümkün. Modadır, yakıştığını düşünen, beğenen elbette alıp giyecektir. Tabi ki yadırganacak bir durum değildir. Ancak, bu giysileri giyen sıradan insanların tutup da erkek bale dansçılarının tayt giymesiyle ilgili olumsuz konuşması da kabul edilecek bir durum değildir, kanaatimce.

Erkek bale dansçısı hayat kurtardı

Herneyse, erkek bale dansçılarının zarif, kırılgan, feminen olduğunu düşünenler için New York Times‘da okuduğum bir haberi paylaşmak istiyorum: 58 yaşında evsiz bir adamın yüksekteki platformdan metro hattı raylarına düştüğünü gören erkek bale dansçısı Gray Davis, hiç tereddüt etmeden raylara atlayarak adamın hayatını kurtarmış. American Ballet Theater‘da dansçı olan ve olay sırasında eşinin yer aldığı bir gösteriyi izlemekten dönmekte olan 31 yaşındaki Davis sıradan bir insanın başaramayacağı bir şekilde evsiz adamı başının üzerine kaldırarak yüksekteki platforma çıkartmış, kendisi de bale sanatçısı olmasının verdiği güç ve esnekliğini kullanarak platforma tırmanarak kurtulmayı başarmış. Olaya tanık olan onlarca sıradan kişi bu işin imkansız olacağını düşündüklerinden adamı kurtarmaya teşebbüs etmemişler bile.

Bir dahaki sefere erkek bale dansçılarını hafife alan birisiyle karşılaştığınızda bu haberi kendileriyle paylaşmayı ihmal etmeyin… Laftan anlamıyorlarsa Instagram hesaplarına girip daracık pantolonlu resimlerini gözlerine sokarak, “hacı, bu ne? Taytla işe gitmişsin, ehi, ehi” diye dalganızı geçmeyi de unutmayın. :)))))

Bir de unutmayalım; Robin Hood’da tayt giyerdi

Robin Hood'da tayt giyerdi

Tayt giyen adamlar

 


8 yorum

Ayşegül · Haziran 5, 2017 7:16 pm tarihinde

Çoook güzel bir yazı olmuş valla :)))) bir ekleme de benden Peter Pan’da tayt giyer

    Tuba Zehir · Haziran 7, 2017 11:12 pm tarihinde

    Güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederiz. Tayt giyen beyler arasında Peter Pan, (ve Başka bir takipçimizin yazdığı gibi Napoleon da) aklımıza gelmemişti, sağolun hatırlattığınız için.

Noria · Haziran 5, 2017 8:30 pm tarihinde

yine sahane bir yazi olmus ellerinize saglik

    Tuba Zehir · Haziran 7, 2017 11:14 pm tarihinde

    Sevgili Noria, sizlerden gelen bu güzel dönüt ve görüşler bizim için çok önemli. Çok teşekkür ederiz.

Nilüfer Kale · Haziran 9, 2017 10:46 am tarihinde

Harika bir yazı, elinize sağlık!

Tuba · Kasım 16, 2017 1:10 pm tarihinde

Elbette, tüm süper kahramanların da tayt giydiğimi göz ardı etmemeliyiz

En büyük destekçim: babam – Ankara Kent Dans Bale Blog · Haziran 7, 2017 4:48 pm tarihinde

[…] Tayt Giyen Kahraman | Erkek bale dansçısı Gray Davis hayat kurtardı […]

Bir cevap yazın