KENTDANS’tan sıradışı bir gösteri

 

Kent Dans Bale okulunun müthiş başarısı.

Ümitköy’de faaliyet gösteren bale okulu Ankara Kent Dans’tan büyüleyici bir bale eseri

KENTDANS bale okulu, babalar gününde ODTÜ Kemal Kurdaş Sahnesi’nde gerçekleştirdiği BİR RÜYA GÖRDÜM isimli özgün temsille izleyicilerini düşler ülkesine bir yolculuğa çıkarttı.

Konusunu Devlet Opera ve Balesi baş dansçısı Elif Poyrazoğlu’nun yazdığı eserin koreografileri de tamamen özgün. Temsilde Türkiye başta olmak üzere bir çok farklı ülkenin müzikleri ve dansları yer aldı.

 

Geçmişle bugünün karışımı, sürprizlerle dolu bir eser

Çoğunlukla bilinen ve klasik müziklerin kullanıldığı eserde, tablet bilgisayar için çocuğuyla kavgaya tutuşan yeni kuşak teknoloji meraklısı anne figüründen, temsil boyunca tahtından selfie çekip eşzamanlı KENTDANS sosyal medya sayfalarında paylaşan, asa yerine selfie çubuğu taşıyan kraliçeye kadar bir çok güncel, eğlenceli ve sıradışı ögeye yer verilmiş. Ayrıca tamamen KENTDANS teknik ekibinin bu eser için özel olarak tasarladığı “avuçlarından ışıklar saçan uyku perisi kostümü” de gecenin sürprizleri arasındaydı.

 

Balenin yaşı yoktur!

Bir diğer sürpriz ise yaşları 18 ile 60 arasında değişen yetişkin bale öğrencilerinin sunduğu vals oldu. Danslarıyla göz kamaştıran yetişkinler baleye başlamanın yaşının olmadığını kanıtladılar.

 

Büyük bir prodüksiyon

Tamamen kendi dansçılarından oluşan bir kadroyla gerçekleştirdikleri eser hem kostümleriyle, koreografileriyle, dekor ve ışıklarıyla, hem de küçük büyük tüm dansçılarında açıkça görülen çalışma şevki ve disiplinle tek kelimeyle kusursuzdu.

Arka plandaki yaklaşık 40 kişilik teknik ve idari ekip de profesyonel bir disiplinle çalışarak 130 dansçının sorunsuzca sahne almasını sağladı.

 

Tutkulu öğrenciler

38 derece ateşle evde yatması gerekirken anne ve babasına yalvararak temsile çıkan minik dansçılar vardı. Temsil boyunca ayak parmakları acıyan, başları ağrıyan ama temsile çıkmamayı akıllarının ucundan bile geçirmeyen tutku dolu, hevesli miniklerle doluydu kulis. Temsil sonundaki coşku ise tek kelimeyle inanılmazdı.

 

Ve final

Tüm dansçı, eğitmen ve idarecilerin sahneye fırlayıp gönüllerince dansederek ve birbirlerine sarılarak temsilin başarıyla geçmesini kutlamaları seyircilere duygu dolu anlar yaşattı.

Vedalaşılırken arkadaş ve eğitmenlerini yaz tatili boyunca göremeyecekleri için göz yaşı döken minikler, kapıda eğitmenleri tebrik etmek için bekleyen veliler, temsilin ne kadar güzel ve duygu yüklü olduğunu kanıtlar nitelikteydi.