Balerin Topuzu

Bale dersine neden balerin topuzu yaparak girilmesi gerektiğini daha önceki yazılarımızda ele almıştık. Yinelemek gerekirse; Topuzlu saçlar, çalışmalar sırasında saçların dansçının hareketlerine engel olmamasını sağlar, dönüşler sırasında balerin topuzu saçların kamçı gibi dansçının yüzüne çarpmasını engeller, dansçıların öne veya arkaya eğilme hareketleri sırasında görüşlerini kapatarak dengelerini kaybetmelerine engel olur.

Ayrıca balerin topuzu temsil sırasında aşırı fiziksel faaliyet sonucu oluşan ter damlalarının saçların uçlarından damlayarak diğer dansçılar veya seyircilere sıçramasını engeller. Bale çok ağır fiziksel bir faaliyet olduğu için aşırı terleme sık görülen bir sonuçtur ve takdir edersiniz ki seyircinin bu terlemeyi farketmesi, ter damlacıklarının ön sırada olanların üzerine sıçraması hiç de hoşa gidecek bir durum değildir.

Evet, hepimiz topuzun son derece gerekli olduğuna ikna olduğumuza göre esas büyük soruna gelelim: bu topuzu kendimiz, fazla vakit harcamadan, kolayca nasıl yapabiliriz?

Balerin topuzu yapmak aslında oldukça kolaydır.

Temsil için saçların yapılması gerektiğinde bir çok velimiz çocuklarının balerin topuzunu kuaföre yaptırmayı seçer. Ancak maalesef kuaförler, aldıkları parayı haketmek için olsa gerek, çocuğun saçlarını genellikle nişan veya düğün törenine gidecekmişcesine abartılı, süslü püslü topuzlar yaparlar.  Sıklıkla temsil öncesinde bu tür topuzları bozup yeniden yapmışlığımız vardır… Elbette bazı çocuklarımız kuaföre gitme ve saçlarının bir profesyonel tarafından süslü püslü yapılmasından hoşlanabiliyorlar ancak bu bizim o güzelim pahalı topuzları bozup nizami balerin topuzları yapmamıza engel olmuyor 🙂

Bunun elbette çok önemli bir sebebi var; yoksa bizler canavar değiliz 😀

Bunun esas sebebi şudur: Temsil sırasında aynı dansı yapacak bir grup öğrencinin farklı farklı saç modelleriyle sahneye çıkması dansın önüne geçer, izleyicilerin dikkatini dağıtır ve dansın bütünlüğünü bozar. O nedenle Ümitköy bale okulumuz Kent Dans‘ta çocuklarımızın saçlarının balerin topuzu yapılmış olmasına büyük önem veririz, ve sadece temsilde değil bale dersi sırasında da topuz kullanmalarının önemini vurgularız.

Aslında oldukça kolay olan ve evdeki mevcut malzemeyle kolayca yapabileceğiniz bu topuzun nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz: