Ümitköy Bale Okulları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ümitköy bale okulları açısından çok zengin bir bölgedir. Ümitköy bölgesinde bale okulu arayan kişiler bu çokluğun arasından seçim yapmakta zorlanabilirler. Çocuğuna uygun bir Ümitköy bale okulu arayan anne babalara yardımcı olması açısından sizler için biraz araştırma yaptık.

Ümitköy’de bale okulu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar şunlardır.

Eğitim ve eğitmen kalitesi

Çocuğunuzu göndermeyi düşündüğünüz bale okulundaki eğitmenlerin geçerli diploma ve sertifikalarının olduğuna emin olun. Genellikle kurucu odasındaki duvarlarda bu sertifikaların sergilendiğini göreceksiniz. Eğer gittiğiniz Ümitköy bale okulunda bu sertifikalar görülür bir şekilde asılmamışsa yöneticilerden size sertifikaları göstermelerini isteyebilirsiniz.

MEB’e bağlı olup olmadıkları

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ümitköy bale okullarında yaklaşık 8 senelik ciddi bir müfredat uygulanır. Bu sürenin sonunda bale öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri huzurunda bir sınavdan geçirilir, ve diplomalarını alarak bale okulu açma ve bale eğitmenliği yapma hakkına kavuşurlar.

Bale Okulunun Temizliği

Bale okulunda hijyen önemlidir. Çocuklar bale stüdyolarında bazı hareketler için yere uzanmak zorunda kalırlar. Stüdyo zemininin mikrop barındırıyor olması öğrencinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca soyunma odalarında havalandırma bulunması da gereklidir. Bunun yanı sıra bale stüdyolarının geniş ve havadar olması da çocukların hastalanmalarını engeller.

Bale Stüdyolarının genişliği

Ümitköy bale okulları genelde yeni yapılmış binalarda bulunduğundan şehir içindeki bale okullarına oranla daha büyük stüdyolara sahiptir. Ancak yine de bale okulu seçiminizi yaparken en az bir tane sahne büyüklüğünde bale stüdyosuna sahip okulları tercih etmelisiniz. Bunun en önemli sebebi bale temsillerinde izlediğimiz, sahneyi bir baştan diğerine kadar zıplama veya dönme adımlarıyla kat etme hareketlerinin öğrenilebilmesi için sahne büyüklüğüne yakın stüdyolarda uzun uzun antrenman yapılması gerekliliğidir. Bu bale adımlarını gerçekleştirebilmek için dansçıların yıllarca çalışmaları gerekir; sadece temsil provası için bir kaç kez sahnede prova yapmaları kesinlikle yeterli değildir. O sebepten ötürü Ümitköy’de bale okulu seçerken stüdyolardan en az birisinin bu özelliği taşıdığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde çocuğunuz hiç bir zaman bu ileri seviye bale adımlarını öğrenemeyecektir.

Bale okulunun zemini

Bale Muşambası

Ümitköy bale okullarının büyük çoğunluğu zeminlerinde özel bir bale muşambası kullanırlar. Bu özel muşamba dansçıların kayıp düşmesini engeller. Bale muşambası olmayan zeminlerde parmak ucunda (pointe) dansedilmesi çok tehlikelidir. Küçük çocuklar için ciddi bir risk olmasa da pointe çıkan balerinlerin asla parke, laminat veya benzeri zeminlerde bale dersi yapmaması gerekir. Ümitköy’de bale okulu araştırırken zeminlerde bale muşambası kullanılıp kullanılmadığına dikkat ediniz.

Zıplamaya uygun Zemin kaplaması

Bale okulu zemininde dikkat edilmesi gereken bir başka unsur ise muşambanın altında kaldığı için görünmeyen zemindeki kaplamadır. Bale çok yoğun zıplamalar (jump) barındıran bir dans türüdür. Gelişme çağındaki çocukların sert zeminlerde zıplama çalışmaları yapmaları morgalarına zarar vererek gelişim bozukluklarına neden olabilir. Bu zıplamaların zarar vermemesi için bale okulu zemininde zıplamanın şokunu emen, özel karkaslı parkeler kullanılmalıdır. Ümitköy’de bale okulu ararken stüdyolardaki bale muşambasının altında bu tür şok emici malzemenin kullanıldığına emin olmalısınız.

Sertifika verilmesi

Bale okuluna devam etmiş bir öğrencinin yıl sonunda bir sertifika alması bir çok açıdan önemlidir. İlk olarak çocuğun çabalarının boşa gitmediğini hissetmesini sağlayarak kendine güvenini artırır. Ayrıca, bu sertifikaların İngilizce olarak da düzenlenmesi faydalıdır: Hayatının bir döneminde yurt dışında bir okula baş vurmayı düşünen öğrenciler için bir referans niteliğindedir. Ümitköy bale okullarından bazıları yıl sonunda öğrencilerine hem Türkçe hem de İngilizce olarak hazırlanmış sertifikalar sunmaktadır. Tercih yapmadan önce bunu da öğrenmenizde fayda var.

Okulun Fiziksel Güvenliği

Ümitköy bale okulları genellikle yeni yapılar olduğu için güvenlikli binalarda yer almaktadır. Yine de bale okulu seçerken yangın çıkışları olup olmadığından, herhangi bir panik sırasında koridor ve geçişlerin öğrencilerin sıkışmayadan ilerlemelerini sağlayacak şekilde tasarlanmış olduğundan emin olun.

Veli Bekleme Alanı

Bazı veliler çocuklarını bale okuluna bırakıp çıkışta gelip almayı tercih ederken bazıları ise dersin bitimine kadar beklemeyi seçerler. İkinci durumda bale okulunda velilerin rahatça oturabilecekleri alanlar ve bir de kafeterya olması çok büyük önem taşır. Ümitköy bale okullarının bazılarında velilere konforlu bir alan sunanlar olmakla beraber bazı bale okullarında ise mekandan tasarruf etmek için bu alanların stüdyoya çevrildiğini görebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun dersinin bitmesini bekleyen velilerdenseniz veli oturma alanına sahip bir bale okulu bulmanız iyi olur.

Kent Dans Veli bekleme alanından bir kesit

Park Sorunu

Ümitköy’deki bale okullarının çoğu park sorunu olmayan ara sokaklarda konumlanmıştır. Ancak bazıları AVMlerin içerisinde yer alır. AVMler ilk bakışta park sorunu en az olan yerler gibi görünse de çocukların bale dersine genellikle hafta sonları gittiği, ve AVMlerin de hafta sonları hıncahınç dolu olabildikleri unutulmamalıdır.

Daha fazla bilgi için: https://www.ankarabaleokullari.com/umitkoy-bale-kurslari/kent-dans-bale-okulu