Koca Ankara’da Bale Okulları Dip Dibe Sığışmışız Meğer 😀

10599383_1490832294489192_5419298122198327284_n

Umitkoy bale okulu kent dans binası

Türklerin bazı ilginç gelenekleri vardır. Bunlardan bir tanesi de normalde rakip olması beklenen dükkanların aynı sokakta yer almasıdır. Hala Demirciler Çarşısı, Sepetçiler sokağı, meyve sebze hali, ve hatta Siteler, Ostim gibi görece yeni bölgeler bile bu geleneğin sonucu olabilir. Öyle rekabet filan gibi fikirler Türk esnafını çok da ilgilendirmez. Batı ülkelerinde manava girip muz almak isteseniz, adamın da elinde muz olmasa sizi, bin bir türlü hünerle, elmalarını almaya teşvik eder. Bizde ise muzu olmayan manav büyük bir alçak gönüllülükle size yandaki manav Osman’a yönlendirir: hatta size oraya kadar eşlik edip, bir de Osman Abi’yle oturup bir güzel çay içer.

Umitkoy Bale okulları

Herhalde bu geleneğin genlerimize işlemiş olmasıyla olacak, Ümitköy bölgesinde de biz bale okulları gelip birbirimize 3er, 5er dakika yürüme mesafesinde bale kursu açtık. Bölgenin adını ÜBOB (Ümitköy bale okulu bölgesi) olarak değiştirebiliriz bence:) Kimseye diyecek bir sözüm yok, biz açarken de Çayyolu bölgesinde bizden önce açılmış bale kursları vardı. Biz Çayyolu bale okulu Kent Dans da gidip diplerine girmişiz… Ancak bizden de sonra, Çayyolu, Ümitköy, Angora bölgesine bale dersi sunan bir dolu bale ve dans okulu açıldı. Biz, hepimiz de, atalarımız gibi geleneklere uyarak, alçak gönüllülükle, birbirimizi rakip görmeden canla başla eğitim sunuyoruz. Fakat bir eğitimci olarak bu durumun artmasında bazı sakıncalar görüyorum. Öncelikle, diğer bölgelerdeki öğrencilerin bale ve dans eğitimine ulaşmalarını zorlaştırıyoruz. İkinci olarak zaten beceremediğimiz (o da aldığımız aile terbiyesi ve geleneklerimiz yüzünden, yoksa sıyırsak hepimiz beceririz, o kesin 😀 ) rekabet faktörü, durduk yerde billboard kiralamadan, broşür bastırıp dağıtmaya kadar anlamsız reklam işlerine girmemize neden olup esas işimiz olan bale eğitimi dışında işlerle bizi meşgul edebiliyor.

13901324_1751205805118505_20398912469620314_n

Yeni Bale Okulu Açmak İçin Uygun Semtler

Yeni bale okulu açmaya niyetlenenlere bir kaç önerim var; arkadaşlar, Ankara’nın gelişen bölgeleri diye Google’a arattırırsanız Alacaatlı, Bağlıca, Türkkonut, Yaşamkent, Elvankent, Söğütözü, Etimesgut, (Altın)Oran gibi, hızla gelişen daha kalabalık nüfuslu bölgeler olduğunu göreceksiniz. Alacaatlı’da bir bale okulu, efendime söyleyeyim, Bağlıca’da bir dans kursu, sonracığıma, Yaşamkent’te bir sanat dershanesi, ne biliyim, Elvankent’te, İncek’te, Oran’da bir bale kursu pek güzel olur. Oralarda yaşayan balerinler, dansçılar onca yolu kat edip bizlerin okullarına gelmek zorunda kalıyorlar. Mesafeleri kısaltalım, Bağlıca, Türkkonut, Yaşamkent, İncek, Oran, Elvankent, Eryaman, Alacaatlı gibi nüfusun yoğun olduğu, bale okullarının yaygın olmadığı bölgeleri dansla buluşturacak bale okulları açalım. Ümitköy’de dip dibe sıkışıp sadece belli bir bölgedeki öğrenciye eğitim vermekten uzaklaşalım diyorum. Hatta bunun için el ele verelim; dans etmeyen kişi bırakmayalım sokaklarda… Ne dersiniz?