Pointe dersi bitti… The moment of truth!!! Yedi düvele rezil olmaya hazırız! 😀

Dersten hemen sonra ayakların hali. Mide bulandırıcı olduğu şüphe götürmez… İğğğğ!

Balerin Ayakları

 

 

 

 

 

Balerin Ayakları: Bale Ayakları Deforme Eder mi?

Evet, baleyle ilgilenen herkes Google, Facebook gibi elektronik medyada yer alan o korkunç, mide bulandırıcı balerin ayaklarını görmüş, hatta belki bir kısmımız kendini veya çocuklarını bu sanat dalıyla ilgilenmekten sırf bu fotoğraflar nedeniyle alıkoymuştur.
Öyle ya, hangimiz ister nasırlarla kaplı, kan revan içinde, morarmış, deforme olmuş ayaklarla yaşamayı? Oysa hepimiz manikürlü, bakımlı, pamuk gibi yumuşacık, zarif ayakları arzularız.
Pekala, şu anda ayakkabılarınızı çıkartıp ayaklarınıza bir göz atın. Ve zihinsel bir fotoğrafını çekin. Özellikle topukluyla bir süredir ayakta dikilenleriniz varsa ayakkabının sıktığı yerdeki kızarıklıklar, sivri burunlu ayakkabınızın birbirine yapıştırıp geçici olarak deforme ettiği ayak parmakları, pedikür sırasında aldırdığınız halde yeri belli olan, hafifçe beyazlaşmış parmak nasırları filan gibi yakın planla fotoğrafı çekilip internete konsa milletin “ıyyy, iğrennç” diyecekleri bir görüntü. Elbette siz bunu yapıp kendinizi yedi düvele rezil etmezsiniz.

Dersten 1 saat sonra balerin ayaklarının hali

Bale Yapmasanız da Ayaklarınız Zarar Görebilir

Pekala, kaç tanemizin bir ‘Kadriye teyze’si yoktu ki ayakları doğuştan yamuk yumuk olduğu için açık ayakkabıyla gezmesinin kanunla yasaklanmasını dilediğimiz? Kadıncağız ne yapsın? Allah vergisi löpücük ayakları, birbirine doğru iyice itilmiş ayak parmakları ve ayak baş parmağıyla ayağının birleştiği yerde deve hörgücü gibi bir çıkıntı… Kabuklu nasırları saymıyorum bile. Kimse de zaten Kadriye teyzenin ayaklarını fotoğraflayıp İnternete koymuyor.
Daha geçenlerde bir fuarda (son derece rahat botlarla bile olsa) 17bin adım attıktan sonra otele döndüğümde ayaklarımın halini gören kocam neredeyse kusacaktı: ayakkabının sürtündüğü yerlerde üst tabakası sıyrılmış, altının pembeliği çıkmış deri, hafiften çatlayıp kanamış ayak bilekleri, çorabımın bıraktığı geometrik şekiller falan filan… Elbette fotoğrafını çekip İnternete koymadım!

Bir de oje sürdük mü?…

Neden Balerin Ayakları Bu kadar İlgi Görür?

Hülasa,
1. Ayakları doğuştan sorunlu balerinler vardır, prenses ayaklarıyla doğan balerinler de vardır. Kimi balerinin ayakları daha çabuk acır, kanar veya morarırken kimininki daha az etkilenir. Benim mesela ayaklarım pointe yaparken hiç acımaz, kanamaz ama aynı derse giren bazı arkadaşlarımın gözlerinden yaş geldiğini bilirim acıdan…
2. Kimse durup dururken balerin ayakları fotoğraflamak istemez. Ancak bale dersi çekmeye gelen fotoğrafçılar derste zarif fotoğraflarını çektikleri o kuğu gibi balerinlerin ders sonunda pointelerini çıkardıklarında ayaklarının o anlık görüntüsünün yarattığı tezatı da çekmeyi ihmal etmezler.
3. Derste çektikleri olağanüstü estetik fotoğraflarla ödüller alırlar. Ama milletin pek azı bu fotoğraflarla ilgilenir. Balerin Ayakları fotoğraflarını ise birileri İnternete koyarlar. Baleyle ilgili ilgisiz herkes paylaşır, milletin baleden korkmasına neden olurlar.
4. Fotoğrafları çekildikten 1 saat sonra o balerin ayakları çok daha “insan içine çıkabilir” bir hal alır. Çoğu Kadriye teyzeninkilerden daha gözalıcıdır vesselam! Ama artık fotoğrafçı çoktan gitmiştir, oradaysa bile niye çeksin senin sıkıcı ayaklarının fotoğrafını? Eve gidince Kadriye teyzesininkileri çeker daha iyi!
5. Pointe shoes dan daha rahatsız topuklular giydiğimi bilirim.
6. Pointe shoes la dans edildiği için topuklu ayakkabıyla kıyaslamak saçma olur (biliyorum yukarıda yaptım, ama sebebim vardı) Topukluyla pointe arasındaki benzerlik ve farklılıklar başka bir yazı konusudur.
7. Ve, elbette hayır, Kadriye teyze hayatında hiç bale yapmamıştı, izlememişti bile.

(Sevgili balerinimize bu iğrenç fotoğrafları çekmemize izin verdiği için Ümitköy bale okulu Kent Dans  adına çok teşekkür ederim. Sözümüz var, kostümlü ve peri kızı gibi dans ederken çektiğimiz şahane fotoğrafları da paylaşacağız:)

Pointe shoes hakkında ilginç gerçekler öğrenmek isterseniz http://ankarakentdans.com/bale-ayakkabisi-pointe-shoes/ bu makaleyi de sevebilirsiniz.

Gül bahçesi vaad etmedim! Mevcut ayaklar bunlar! Dersten, ojeden ve kırmızı ayakkabılardan sonra artık insan içine çıkılabilir…Ama fotoğrafçı çoktan gitti 😀


2 yorum

Hilal · Haziran 15, 2017 1:55 am tarihinde

Ayaklar her şekil deforme olmaya açık….balenin buna bir katkısı olduğu fikri ya da korkusu çok yersiz bence…

    Tuba Zehir · Haziran 16, 2017 6:10 pm tarihinde

    Katılıyorum Hilal Hanım. Eğer hobi amaçlı bale yapan, haftada sadece birkaç gün ders gören öğrenciler söz konusuysa, balenin ayakları deforme etme ihtimali yok denecek kadar azdır. Aynen belirttiğiniz gibi ayak zaten deforme olmaya uygunsa bale yapılmasa da eninde sonunda bir deformasyon oluyor. Günün sonunda ayak sağlığı kliniklerine baş vuran kişilerin büyük çoğunluğu hayatında hiç dans etmemiş kişilerden oluşuyor.

Bir cevap yazın